Bitcoin devri kapanıyor mu?

Bitcoin devri kapanıyor mu?

Blok Zinciri teknolojisi ile üretilen Bitcoin, 17 milyon barajına ulaştı. Peki Bitcoin‘in ne kadar ömrü kaldı?
Kripto paralar, Blok Zinciri teknolojisi sayesinde bilgi işlem donanımlarıyla üretilmekteler. Bu dijital finans değerlerinin üretimi, yeryüzünün her tarafına dağılmış olan dijital madencilik ekipmanlarıyla yapılıyor. Peki bu paraların bir sonu var mı?

Bitcoin’in üretilmesi için son derece güçlü işlemcilere sahip olan bilgisayarlara ve özel yazılımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu madencilik sistemi, Bitcoin’in Blok Zinciri’ne dahil olarak küresel çapta işleyen dev bir bilgisayarın küçük bir parçası olmakta. Ancak bu büyük bilgi işlem furyasının da bir sonu var.

Bitcoin’in kapasitesi, onun 21 milyon adet sınıra ulaştığında üretimin durdurulacağını işaret etmekte. Bu sınır sonradan değiştirilemiyor, çünkü Blok Zinciri’ne kaydolan hiçbir bilgi sonradan değiştirilememekte.

Statoshi.info kripto para borsası kaynaklarına göre; Bitcoin üretiminde 17 milyon barajına ulaşıldı. Kalan %19’luk 4 milyon adedi ifade eden Bitcoinler ise gün geçtikçe daha zor üretilebilecek. Üreticiler de gün geçtikçe çok daha az kazanacaklar.

Yapılan hesaplamalar, üretilecek son Bitcoin’in 2140 yılında göreceğimizi ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir