Valve ve Steam’e milyonlarca dolar ceza kesildi

Valve ve Steam’e milyonlarca dolar ceza kesildi

Avustralya mahkemesi Steam’e ve yapımcı firma Valve’e 2,5 milyon dolar ceza kesti.

Valve, 2000’li yılların başında Steam‘i piyasaya sürdüğü zaman bu kadar popüler olacağını tahmin ediyor muydu bilinmez, ama şu sıra rakip tanımıyor. EA, Ubisoft gibi büyük firmalar rakip olsa da bu kadar revaçta olan Steam’e karşı tutunamadılar.

Oyunseverlerin oldukça sevdiği Steam’in başı şu sıralar dertte. “Her başarı cezasız kalmaz” düsturundan olsa gerek tüketici haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Avustralya’da davalık oldu. Davanın sonucunda Steam ve yapımcı şirket Valve suçlu bulundu ve rekor bir ceza ile 2,5 milyon dolar ödemeye mahkum edildi.

Cezanın gerekçesi ise Steam’de ürün iade sisteminin olmayışı olarak gösteriliyor. Avustralya yasalarında, ülke sınırlarında faaliyet gösteren işletmeler yasalara uymak durumundalar. 2014 yılında açılan davada çıkan kararda “iade” işleminin Avustralya yasalarına uymadığı gerekçe gösterildi. Karara göre Steam, kullanıcı sözleşmelerinde ve iade koşullarında yanlış bilgi ile kullanıcıyı kandırıyor.

Valve 2015 yılında iade politikasında değişiklik yapsa da dava 2014 açıldığı için mahkemenin kararında bir değişiklik olmadı. Elde edilen gelire oranla bu cezanın Steam’i zorlayacağı söylenemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir