Türkiye E-Spor Federasyonu resmi olarak duyuruldu!

Türkiye E-Spor Federasyonu resmi olarak duyuruldu!

Gelişen ve büyüyen oyun sektörüne katkı sağlamak amacıyla Türkiye e-spor Federasyonu kurulduğu açıklandı.
E-Spor, ülkemizde yıllardır hızla büyüyen alanlardan biri. Dünyanın birçok ülkesinde resmi bir federasyona ve liglere sahip olan E-Spor, ülkemizde de resmi bir federasyon altında hizmet vermeye başlayacağını duyurdu. 5Mid’in haberine göre federasyon nisan ayında resmi olarak kuruldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafınca verilen belgeye göre, kurulan federasyon Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde hizmet vermeye başlayacak.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Türkiye elektronik spor organizasyonların hukuki düzeyde haklarının korunması ve takımların ortak bir çatıda buluşmasını sağlama amacıyla E-Spor birliği kurulmuştu.

Türkiye E-Spor Federasyonu resmi olarak duyuruldu!

Yine aynı tarihlerde Ankara’da düzenlenen Dijital Oyunlar Sempozyumunda konuşan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın, federasyonun kurulacağının sinyallerini vermişti. Ve tüm bu hamleler sonucunda Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye E-Spor Federasyonu’nu kurdu.

Aslında birçok oyunun ‘resmi olmayan’ turnuvaları ve ligleri vardı ve uzun süredir profesyonel takımlar ile maçlar yapılıyordu. Ancak bir federasyon olması, bu alanda bazı düzenlemelere, kurallara gidilmesi demek oluyor bundan sonra.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir