Korsan Oyunların Sonu Mu Geliyor?

Korsan oyunların varlığı kimilerine büyük bir lütuf kimilerine göre ise bir bela.

Yüz binlerce kişi korsan oyun indiriyor ve kullanıyor. Ancak bu oyunlar orjinallerinden daha farklı yöntemler ile açılıyor ve kullanılıyor. Oyunun içeriğini bulunduran dosyalar alındıktan sonra “crack” denilen bir metod ile oyunun gerçeklik ve yasallık kontrol sistemi geçiliyor. Yani CD kodunu girmenize gerek kalmıyor.

Ancak her oyun için crack yapmak kolay değil.

Her geçen gün yeni oyunlarla bu iş daha da zorlaşıyor. Oyun firmaları korsancılığın üstlerindeki etkisinin farkında ve yeni algoritma ve teknikler geliştirerek bunun önüne geçmeye çalışıyorlar. Just Cause 3 ile gerçek bir oyunu alıp herkesin oynayabilmesi için korsan yapanların işi artık imkansız gibi görünüyor.

 

Çin’de bulunan 3DM crack grubu 2018’de korsan oyun sektörünün sona erebileceğini açıklamıştı.

Yeni açıklamalarında ise bu tarihin çoktan gelmiş olabileceğini söylüyorlar.

Grubun lideri Bird Sister, kendi aralarında yaptıkları toplantıda Çin yeni yılı (yarın, 8 Şubat) itibariyle tek oyunculu oyunları cracklemeye son vereceklerini açıkladı. Bununla hedefledikleri 1 sene boyuncaki oyun satışlarını gözlemlemek. Acaba satışlar oyun firmalarının iddialarında olduğu gibi gerçekten artacak mı yoksa bu yanlış bir tahmin mi?

Kesin olarak söylenebilecek tek şey korsan oyunların akıbetinin belirsiz olduğu.

Bu açıklama Bird Sister’ın Denuovo isimli bir koruma sistemi kullanan Just Cause 3’ün cracklenemediğini bildirmesinden 1 ay sonra geldi. 2014 çıkışlı Dragon Age Inquisition da aynı sistemi kullanıyordu ve korsanları 1 ay uzak tutabilmişti, ki bu süre uzun bile sayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.