KISSA

Yüzü Çirkinleştiren 4 Amel

Yüzü Çirkinleştiren 4 Kötü Amel

İbn Kayyim el Cevziyye’ye göre yüzde ki güzelliği gideren ve yüzü kurutan dört kötü amel vardır ki bu ameller hem de ahiret güzelliğini kaybetmeye sebep olur. Öyleyse bu amelleri yapmamak güzellik maskesi sayılır. Birazdan bu maskenin formülünü vereceğimiz yazımızı okurken, iki dünyalık bir güzellik maskesi olduğunun bilincinde olunmalı.

1.Yalan söylemek

Yalan karakteri ve yüzü kirleten en kötü amellerden biridir. Büyük günah hükmündedir. Baştan aşağı çirkin olan ve çirkinleştiren bir durumdur. “Yalan sözden kaçının.” (Hacc suresi 30. Ayet)

2.Hayasızlık

Hani şu bahsedilen iç güzellik var ya, işte o hayâ! Burada ek olarak dış güzelliğe de katkısı büyük.

“Hayâ, baştan başa hayırdır.” (Müslim)

3.Bilgisizce Çok Soru Sormak

Öğrenmek için soru sormak ve sorgulamak şarttır tabi ki! Fakat hiçbir şey araştırmadan bilgisizce öylesine sor meseleyi amacından saptırır. Büyükler “Kişinin aklı, sorduğu sorularda gizlidir.” demiştir. Her türlü alanda, önce kendimiz araştırıp, sorgulayıp; anlamadığımız noktaları iyi bilen, güvenilir insanlara sormalıyız.

4.Aleni Olarak Günah İşlemek

Ümmetimin hepsi affa mazhar olacaktır, günahı alenî işleyenler hariç. Kişinin geceleyin işlediği kötülüğü bir tek  Allah örtmüştür. Ama, sabah olunca o: “Ey falan, bu gece ben şu şu işleri yaptım!” der. Böylece o, gece Allah kendini örtmüş olduğu halde, sabahleyin üzerindeki Allah’ın örtüsünü açar. İşte bu, günahı alenî işlemenin bir çeşididir.” (Buhari)

İnsan olmak eşittir hata yapmak ama bırakın bu hatalar Allah ile sizin aranızda kalsın. Günahın normal görülme hizmet etmek günah işlemekten beterdir.

Bu yazımızdan sonra size muhteşem bir Kıssa’dan bahsedeceğim. Haşa..! Allah ile dalga geçen insanlar her dönem olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir