KISSA

SOSYAL MEDYA AMEL DEFTERİMİZ

“O gün(kıyamet günü), yaptıklarına dilleri, elleri ve ayakları aleyhlerinde şahitlik edecek.”(Nur 24) Ahirette kişinin organları lehine ya da aleyhine şahitlik edeceğine göre Allah murad ederse cep telefonunu da konuşturarak senin onu nasıl ve hangi yönde kullandığını söyletebilir. Eğer hayra motor şerre de fren olarak kullanmışsan “Allahım o beni çok hayırlı işlerde kullandı, haramlara da hiç tevessül etmedi onu affet” de diyebilir. Yani cep telefonununu sevap makinesine dönüştürmek senin elinde.

Ne eseftir ki 21.yy’da internetin her eve girmesiyle birlikte günahların yayılmasıyla ilgili ciddi bir sıkıntıyı da beraberinde getirdi. Toplumumuzda işlenen günahlar internet aracılığıyla daha fazla yayılmaya başlandı. İnternetle henüz tanışmadan önce de Allahımızın haram kıldığı zina vardı ancak şimdi internet aracılığıyla yaygınlaşması için ciddi plan-proje ve çalışmalar yürütülüyor. Muhafazakarlık adı altında islami evlilik(!) siteleri, tanışma-arkadaş olma siteleriyle insanlarımız şehevi bir bataklığın içine sürükleniyorlar.Rabbimizin haram kıldığı kumar internet üzerinden oynanıyor. Cep telefonu seviyesine kadar inmiş durumda. İnsanlarımız artık kumar bayilerine(idda, toto-loto, ganyan, milli(!) piyango…vb) gitmelerine gerek kalmadan telefon ve internet aracılığıyla oturduğu yerden kahvesini de yudumlar bir şekilde çok rahatça  sıcak-serin evinde bunları oynayabiliyor. Cep telefonumuza gelen kısa msj ile bile faize bulaşabiliyoruz. Bir tuşla bir tıklamayla çok rahat bir şekilde Allahımızın haram kıldığı bu günah sektörlerine bulaşabiliyoruz.

Karşı karşıya kaldığımız diğer ciddi bir durum da internette, sosyal medyada işlenen günahların normal hayatta işlenen günahlardan daha kapsamlı ve olumsuz neticelere gark olmasıdır. Bu yüzden de daha fazla vebal altına giriliyor. Örneğin normal hayatta  birisi hakkında ettiğimiz iftira veya yaptığımız gıybet ile daha az bir topluluk bunu duyarak görerek vebale ortak oluyorken,  bunu sosyal medyada yaptığımız taktirde belki de binlerce kişinin duymasına ve görmesine sebep olup vebale ortak etmiş oluruz ve bunun tövbesi de çok zordur. Normal hayatta gıybetini, iftirasını yaptığımız kişilerle hesaplaşıp helalleşme durumumuz mümkün iken, sosyal medyada yaptığımız paylaşımla binlerce kişinin görmesi ve duymasıyla onlarla birebir hesaplaşıp helalleşmemiz imkansızdır. İşte bu yüzden sosyal medyada işlenen günahların tövbesi de çok zordur. Demek ki bir müslüman, gerçek hayatta kullandığı dil ile günaha girebilirken sosyal medya diliyle de günaha girebilir hatta daha fazlasıyla. Gerçek hayatta ellerimizle, ağzımızla ve ayaklarımızla işlediğimiz günahlardan sorguya çekileceğimiz gibi, sosyal medyada da klavye başında ellerimizle yazdığımız yazışmalardan, yaptığımız paylaşımlardan ve tıklamalardan da sorumluyuz ve hesaba çekileceğiz. “O gün (kıyamet günü) ağızlar mühürlenecek, eller konuşacak, ayaklar da şahitlik yapacak.”(Yasin 65) İlahi emirde de buyurulduğu gibi Rabbimiz isterse kıyamet günü ellerimiz, bilgisayarımız, cep telefonunumuz ve klavyelerimiz lehimize veya aleyhimize şahitlik yapacak. Bu dünya imtihan dünyasıysa internet dünyamız da bizim sosysal imtihanımızdır. Allah bu imtihanda muvaffak olanlardan eylesin.

Sosyal Medya Amel Defterimiz
Sosyal Medya Amel Defterimiz

((Wesselam me’ad-Dua))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir