BİLGİ BANKASIDeğişik BilgiKISSA

Oruçluyken Uykuda İhtilam (Cünüb) Olmak Orucu Bozar mı?

Sual : Oruçluyken Uykuda İhtilam (Cünüb) Olmak Orucu Bozar mı?

Cevap: Fecir doğmadan önce herhangi bir sebeple cünüp olmak ve bu vaziyette sabahlamakta -oruçtan yana- bir sakınca yoktur.
Cünüp olarak oruca başlamak veya oruç tutmak caizdir ve orucu bozmaz. Ancak güneş doğmadan yıkanıp sabah namazına yetişmesi gerekir.
Çünkü bir namaz vaktinden fazla cünüp durmak caiz değildir.
(Orucu bozmama hükmü imsak vakti girmeden önce cünüp olması veya imsaktan sonra sadece rüyada ihtilam (cünüb) şartıyladır. Kişi eğer imsaktan sonra eşi ile cinsi münasebet kurar ise oruç bozulur.)

Konunun Maddeler Halindeki Cevabı

Hüküm: Gündüz veya gece uyurken İhtilam olmak orucu bozmaz.

Üç şey vardır orucu bozmaz: Kan aldırmak, kusmak, ihtilam olmak. Kaynak: Tirmizi, Savm, 24

Hüküm: İmsak vaktinden önce herhangi bir sebeple cünüp olmak oruca zarar vermez. Cünüp olarak sâbahlamak oruca mâni olmaz.
Hz. Peygamber (asv) bazen hanımlarıyla yatar ve cünüp olarak sabahlardı, sonra yıkanır ve orucunu tutmaya devam ederdi.” Kaynak: Tirmizî, Savm,63; ayrıca bk. Buharî, Savm, 22; Müslim, Sıyam, 78

Hüküm: Kişinin gün içinde oruclu iken eşiyle cinsel ilişkiye girmesi veya masturbasyon orucu bozar.

Buna Ek Olarak İltilam : Sözlükte “rüya görmek, ergenlik çağına ulaşmak” anlamlarına gelen ihtilâm, dinî bir kavram olarak, buluğ çağına ulaşmak ve yetişkin erkek veya kadının uykuda orgazm olması, rüyasında cinsel tatmine ulaşmasını ifade eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir