BİLGİ BANKASIDeğişik BilgiEĞİTİM-KÜLTÜRKISSA

Ölüler Yaşayanlara Dua Edebilir Mi?

Sual; Ölüler yaşayanlara dua edebilir mi?

Bismillahirrahmanirrahim,
Es-Selamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuh.

Ölülerin dirilere dua edebilmesi mümkündür.

Bu konuda hadisler vardır:

عن أنس ابن مالك يقول: قال النبي صلى الله عليه وسلم” إن أعمالكم تعرض على أقربائكم و عشائركم من الأموات، فإن كان خيرا، استبشروا به، و إن كان غير ذلك، قالوا: اللهم لا تمتهم حتى تهدهم كما هديتنا

Enes b. Malik radiallahu anhu, Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem‘in şöyle buyurduğunu rivayet ediyor; “Doğrusu, sizin amelleriniz ölmüş yakınlarınıza; ve aile efradınıza gösterilir. Eğer amelleriniz iyi ise, ölmüşleriniz bu haberle müjdelenirler, şayet amelleriniz kötü ise, şöyle derler; ”

Allah’ım, bizi nasıl doğru yola ilettiysen, onların da doğru yola erişmeden ölmelerine izin verme!”

| Müsned-i Ahmed ibn Hanbel

Ölüler yaşayanlara dua edebilir mi?

İmam Ebu Dabud el-Teyalisi’nin yazdığı benzer bir rivayette şöyle deniliyor:

وعن جابر بن عبد الله، أنه – صلى الله عليه وسلم – قال: «إِنَّ أَعْمَالَكُمْ تُعْرَضُ عَلَى عَشَائِرِكُمْ وَعَلَى أَقْرِبَائِكُمْ فِي قُبُورِهِمْ؛ فَإِنْ كَانَ خَيْرًا؛ اسْتَبْشَرُوا بِهِ، وَإِنْ كَانَ غَيْرَ ذَلِكَ؛ قَالُوا: اللَّهُمَّ! أَلْهِمْهُمْ أَنْ يَعْمَلُوا بِطَاعَتِكَ»

Cabir b. Abdullah radiallahu anhu, Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in şöyle buyurduğunu rivayet ediyor; “Doğrusu, sizin amelleriniz ölmüş yakınlarınıza ve aile efradınıza gösterilir. Eğer amelleriniz iyi ise, ölmüşleriniz bu haberle müjdelenirler, şayet amelleriniz kötü ise, şöyle derler: ”

Allah’ım, ona sana itaat edebilmesi için imkan tanı!

| Hadis-i Şerif, Ebu Davud

Ölüler yaşayanlara dua edebilir mi?

İmam Taberani de aynı rivayeti, değişik cümlelerle rivayet etmiştir:

وقال : إن أعمالكم تعرض على أقاربكم وعشائركم من أهل الآخرة ، فإن كان خيرا فرحوا واستبشروا وقالوا : اللهم هذا فضلك ورحمتك ، فأتمم نعمتك عليه وأمته عليها ، ويعرض عليهم عمل المسيء فيقولون : اللهم ألهمه عملا صالحا ترضى به وتقربه إليك .

Peygamberimiz – sallallahu aleyhi ve sellem – buyurmuştur; “Doğrusu, sizin amelleriniz ahirete göçmüş; yakınlarınıza ve aile efradınıza gösterilir.

Eğer amelleriniz iyi ise, sevinir ve müjdelenirler ve şöyle derler; Allah’ım, bu senin lütfundan ve rahmetindendir, öylese onun üzerindeki nimetini tamamla.”

Eğer amelleriniz kötü ise de şöyle derler: “Allah’ım, ona, seni memnun edecek güzel ameller yaptır ve kendine yaklaştır.”

| Hadis-i Şerif, Taberani

Ve Allah teala en iyi bilendir.
Muhammad Haris Siddiqui – Darul İfta
Müftü Ebrahim Desai tarafından; okunmuş ve onaylanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir