KISSA

Meleklerin Tebrik Edeceği İbadet

Bir gün Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem kalkıyor, kızı Fatıma’nın evine geliyor.

Eve girdiğinde görüyor ki, Fatıma Validemiz oturmuş elinde beyinin elbisenin söküğünü dikiyor. Ayağıyla da Hz. Hasan’ın beşiğini sallıyor, ağzıyla da Kur’ân-ı Kerim okuyor.

Bu haldeyken Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, içeri girinci hemen Fatıma Validemiz,

Meleklerin Tebrik Edeceği İbadet

“Buyur babacığım” diye ayağa kalkıyor…

Ama Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, “Kalkma kızım, otur otur” diyor, ısrar ediyor, ama Fatıma Validemiz ayağa kalkıyor. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, buna rağmen, “Keşke otursaydın” diye ısrar edince, Fatıma Validemiz de merak ediyor:

“Babacığım, sen gelirsin de ben sana ayağa kalkmaz olur muyum?Niye otursaydım ki ?

Efendimiz Sav, Fatıma’nın oturma sebebini şöyle anlatır:

-Kızım, hanımlar çok bahtiyardırlar, mesutturlar, kazançlıdırlar.
Ben kapıdan içeri girdiğim zaman buranın meleklerle dolu olduğunu gördüm.

Babacığım, bu kadar melek niçin gelmiş buraya?

Her birisi de bir başka sebepten gelmişti senin evine. Sen elinle kocanın elbisesinin yırtığını dikiyorsun, hizmet ediyorsun, işte meleklerin bir kısmı senin kocana hizmet edişinden dolayı gelmişlerdi. Bir hanımın gönül rızasıyla kocasına hizmet etmesi meleklerin tebrik edeceği bir ibadettir.

Diğer bir kısmı da elinle kocanın elbisesini dikerken, ayağınla da oğlunun beşiğini sallıyordun. Bir hanımın çocuğuna bakması, isteyerek, severek, şefkatle, sevgiyle hizmet etmesi meleklerin gelip seyredebileceği bir hizmettir. Meleklerin bir kısmı da oğlun Hasan’ın beşiğini salladığın için gelmişlerdi.

Diğer bir kısmı da, sen ağzınla da boş durmuyor, Kur’ân-ı Kerim okuyordun. İşte büyük bir kısmı da senin okuduğun Kur’ân-ı Kerimi dinlemek için gelmişlerdi” diyor ve ilave ediyor:

Kızım, hanımlar çok şanslıdırlar.

Eğer niyetlerini düzeltirlerse, eğer duygularını düzeltirlerse, eğer bu saydığım hizmetleri şuurla, ibadet kastıyla yaparlarsa, onların yaptığı bütün işler ibadet yerine geçer.
Bir hanımefendi İslâm şuuruyla hayatına bakarsa, zengin bir din kültürüyle hayatını zinetlendirirse, kendi dünyasını İslâmî ölçülerle böyle güzelleştirirse bu hanımın ev hizmeti de ibadettir. Daha doğrusu hanımların Cennete gitmeleri beylere nisbetle daha öncelikli, daha kolaydır.

Bu da hanımlar için çok sevindirici, memnuniyet verici bir müjdedir…
Bir kadın beş vakit namazını kılar,
Ramazan orucunu tutar, iffetini korur,
bir de kocasına Hizmet ederse,
ona -Haydi, cennetin hangi kapısından istersen gir denilir.

Hadisi Şerif,Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 191;
Elbânî, Sahîhu’t-Tergîb ve’t-terhîb.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir