İZMİR DEPREMİ VE BİRKAÇ KELAM

30 ekim 2020 İzmir de 6.6 şiddetinde bir deprem oldu.yüreğimiz yandı başta İzmir olmak üzere tüm Türkiye ye geçmiş olsun, hepimize geçmiş olsun diyorum. Acılı ailelere yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diliyor, vefat edenlere allah cc tan rahmet diliyorum.
Bu deprem bir kez daha cehalet dolu birikimleriyle kamplaşmalara şahit olmamıza vesile oldu. İflah olurlarmı, olmazlarmı ancak Rabbim azze ve celle bilir ben hidayet ve rahmet diliyorum. Nedir bunlar dersek? Şöyle izah etmeye çalışayım arkadaşlar.
Bu depremin hemen akabinde sıcağı sıcağına sosyal medyada bir takım kişi veya guruplar, belki de programlı oluşumlar başladılar; “bu İzmirlilere cezadır, Allah cc; açık giyindikleri, Kemalist oldukları, CHP li oldukları, içki içtikleri gibi sebeplerden dolayı bu depremle İzmir e ceza verdi. Gibi yazılar, videolar twitlerle bu fikirleri yaymaya savunmaya başladılar.
Bir diğer gurupta bunlara cevap verirken; “içki, zina, açık giyinmek depreme sebep olmaz! Deprem bir doğa olayıdır fiziksel şartlar oluşursa deprem olur bu işin Allah cc ile (hâşâ) ilgisi yoktur gibi inkarcı söylemlerle İslam a saldırmaya başladılar”
İşin acı tarafı iki tarafta bağnazca, bilgisizce kin kusarken belki de aynı merkezden idare ediliyorlardı kim bilir? Bu konuda bende birkaç kelam etmek istedim sevgili arkadaşlar.
Birinci dikkat çekmek istediğim şey; namaz kılan, oruç tutan kedini dindar diye tanımlayan cephenin söylemleridir. Bu kesim sanki kendileri ahiretlerini kurtarmış Allah cc tan bir hidayet amannamesi almış gibi rahat ve rehavet içinde hemen İzmirlileri, içki içenleri, namaz kılmayanları vs cehennemlik ilan ettiler. Üstelikte Allah cc ın sırf bu iş için İzmir i cezalandırdığını söylediler. Hayırdır kardeş? Sana vahiy mi geldi? Yoksa (hâşâ) sen rabbine ortaklık mı ediyorsun bunları biliyorsun? Senin kurtulduğunu kim haber verdi? Müslüman kardeşlerime naçizane tavsiyemdir; LÜTFEN KURANI OKURKEN HER AYETİN SURENİN CÜMLENİN MUHATABININ TÜM İNSANLIK OLDUĞUNU BU İNSANLIK ÂLEMİ İÇİNDE BİZLERİN DE OLDUĞUMUZU UNUTMAYALIM BU AYETLERDEN AZAP, CEHENNEM, VS İLE İLGİLİ AYETLERİ BAŞKALARINA VERİRKEN ÖDÜL, CENNET GİBİ AYETLERİ KENDİMİZE İNMİŞ GİBİ ALGILAYARAK OKUMAYALIM. HER AYET HERKESE MUHATAPTIR. Ve kuranın bu konudaki birçok ayetinden bir tanesini bu arkadaşlara hatırlatmak isterim. ”Memleketlerin halkları geceleyin uyurken kendilerine azabımızın gelmeyeceğinden emin mi oldular. Ya da o memleketlerin halkları kuşluk vakti gülüp oynarken kendilerine azabımızın gelmeyeceğinde emin mi oldular” Araf/97-98
Diğer zümre ne diyor “bu işin (hâşâ) Allah cc la alakası yok doğa ve fiziki, jeopolitik bir olaydır.” Onlara da şunu hatırlatmak isterim; bu doğa olayları da, jeopolitik, fiziksel olaylarda sonuç değil sebeptir. Allah cc geçmişte olduğu gibi bugünde, yarında kavimleri, Miletleri, toplulukları azgınlıkta ileri gittiklerinde cezalandırır. Buna hiçbir güç, hiçbir otorite, engel olamaz. Allah cc kitabı keriminde “Doğu da batıda (tüm yeryüzü) Allahın dır, nereye dönerseniz Allah ın yüzü işte oradadır. Şüphesiz Allah lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.” Bakara/115 buyurmuştur. Eğer bir kişi, bir devlet, bir kavim, bir güç kâinatın Rabbine meydan okur, savaş açar, isyan ederse ebetteki bunun bir karşılığı olacaktır. “firavun, kavmini küçük düşürdü. Onlarda kendisine itaat ettiler. Çünkü onlar yoldan çıkmış bir toplumdu. Onlar bizi bu şekilde öfkelendirince biz de onlardan öç aldık, hepsini suda boğduk. Onları, sonradan gelecek inkârcılara, geçmiş bir ibret ve bir örnek kıldık.” Zuhruf/54, 55, 56 diye buyruluyor.
Sonuç olarak şunu söylüyorum; Müslümanlar Kuranı Kerimi Allahın cc kitabı, yüce kelamı olarak kabul eder ve kesin doğrular ondadır ilkesince iman ederler. Bu esaslar doğrultusunda deliller sunmaya çalıştım tabi ki inanmayan ve kuranı nas kabul etmeyenlere sözüm yok.
Ayrıca şunu da tekrar etmek isterim ki, hepimiz kuranın her ayetine cümlesine harfine muhatabız unutmayalım. Bir afet gelirse bu sadece İzmir i de ilgilendirmez hepimizi kapsar. İzmir halkı belki daha çok içki içiyor, belki daha çok zina ediyor olabilir. Ama unutmayalım ki, sadece içki, zina, kumar haram değil. Yalancılık, hırsızlık, terazide aldatma, insanları aldatma, mazlumu ezme, haksızlık, hukuksuzluk gibi davranışlarda günahtır. Bu günahlarda ısrarda Allah cca isyandır. Bir sorgulayalım İzmir i suçlamadan önce; acaba bu günahlardan ne kadar beriyiz? Ayrıca bir not uzun süredir yazamamıştım inşallah bundan sonra daha sık buluşuruz. Hakkınızı helal edin. Dua eder dua beklerim.

İZMİR DEPREMİ VE BİRKAÇ KELAM” için 2 yorum

 • Kasım 2, 2020 tarihinde, saat 5:40 pm
  Permalink

  Allah razı olsun çok güzel noktalara temas etmişsiniz. Yazılarınızın devamını rica ederim.

  Yanıtla
  • Kasım 4, 2020 tarihinde, saat 8:54 pm
   Permalink

   İnşallah Rabbim izin verdikçe devam ederiz Rabbim sizinde benimde cümlemizin de ayaklarımızı dini üzere sabit kılsın inşallah. Allaha emanet olun inşallah

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com