İnternette fare hareketleriniz de izleniyor olabilir!

İnternette fare hareketleriniz de izleniyor olabilir!

Araştırmacılar, 400’den fazla popüler sitenin, kullanıcıların çevrimiçi fare ve klavye hareketlerini izleyebildiğini öne sürdü.

Internette kişisel verilerin gizliliğini korumak üzere çalışmalar yapan ABD New Jersey merkezli Princeton Üniversitesi‘nin, İnternette Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik Projesi; kapsamında yürüttüğü çalışmada;
400’den fazla popüler internet sitesinin kullanıcıların sitede yaptıkları tıklamalar, fare; hareketleri ve sayfaları kaydırma davranışlarına kadar hemen her çevrimiçi hareketlerini takip edebildiğini öne sürdü.

Çalışmada, aralarında büyük internet servis ve içerik sağlayıcılarının bulunduğu yüzlerce internet sitesinin, gizli bir kod sayesinde kullanıcıların internetteki etkinliklerini kayda aldığı iddia edildi.

İnternette fare hareketleriniz de izleniyor olabilir!

Çalışmaya göre siteler, gizli kod ile kullanıcının hangi sayfada ne kadar kaldığını, fareyi nerelerde gezdirdiğini, klavyesinde nereye bastığını kaydederek,

üçüncü parti sunuculara gönderiyor ve burada şifreli veri zinciri oluşturuyor. Çalışma, en çok ziyaret edilen 50 bin internet sitesinden 482’sinin, bu kayıt komutlarını kullandığını ortaya çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.