Büyük macOS tuzağı!

Apple’ın sevilen iletim sistemi macOS, kullanıcı güvenliği sorunlarına yol açan çok sinsi bir virüsün hedefinde. Bakalım bu virüs nasıl çalışıyor.

Eskiden (özellikle ülkemizde), “virüs bulaşmayan” veya “güvenlik endişesi duyulmayan” işletim sistemi olarak bilen Apple macOS, şu sıralar (popülaritesi tavan yaptığından olsa gerek) zararlı yazılımlarının bir numaralı hedefi haline geldi. Şimdi sizlere bahsedeceğimiz zararlı yazılım ise, belki de bunlar arasında en sinsi olanı.

Büyük macOS tuzağı!

Güvenlik yazılımları üzerine uzman İsrailli CheckPoint şirketi tarafından keşfedilen bu virüs, en temelde (birçok zararlı yazılımın yaptığı gibi) kullanıcının bilgisayarına küçük ve zararsız görünen bir e-posta aracılığıyla bulaşıyor (söz konusu e-posta birçok alanda ve türde gelebiliyor).

Ardından bir App Store eklentisi olarak bilgisayara yerleşen yazılım, kullanıcının şüphelenmemesi adına bir süre boyunca herhangi bir hareketlilik göstermiyor. Bu bekleyişin ardından virüs asıl sinsi hamlesini yaparak, kullanıcıya sahte bir sistem güncellemesi penceresi açıyor ve gerekli ek yazılımların indirilmesini sağlıyor.

En son adımda sahte güncellemeyi de yükleyen kullanıcı, virüsün bilgisayarındaki tüm verilere ve bağlı donanımlara (kamera mikrofon vs.) erişmesine izin vermiş oluyor. Bu yüzden virüsü keşfeden CheckPoint şirketi kullanıcıları ne kadar masum görünürse görünsün, kaynağından emin olmadıkça hiçbir e-postayı açmamaları hususunda uyarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir