Değişik Bilgi

Putin, “cryptoruble” isimli kripto para için çalışma başlattı

Putin, “cryptoruble” isimli kripto para için çalışma başlattı

Artan kripto para ilgisine Rusya kayıtsız kalmadı. Devlet Başkanı Putin, ulusal bir kripto para birimi için yetkililere talimat verdi.

Financial Times’ın aktardığına göre, Putin’in ekonomi danışmanı Sergei Glazev, kripto parayı katıldığı bir toplantıda “faydalı güç” olarak nitelendirdi. Toplantıda konuşma yapan Glazev, “Bu araç, devletin faydasına olan hassas faaliyetler için bize çok uyuyor. Batının yaptırımlarına saygı duymaksızın hesaplarımızı paydaşlarımızla dünyanın dört bir yanında konumlandırabiliriz.” açıklamasında bulundu.

Geliştirilecek olan “cryptoruble”nin yasal para ile eşit değerde olacak. Ancak belirli kısıtlamalarla bu kripto para piyasada olacak.

Putin’in kripto paraya ilgisini ilk kez Ethereum kurucusu Vitalik Buterin basına açıklamıştı. Şu an için Rusya Merkez Bankası’nın bunu basıp basmayacağı bilinmiyor. Geçtiğimiz aylarda da kripto paraların birer varlık sınıfı olarak kabul edilmesi gündeme gelmiş, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov ise gerekli düzenlemelerin yapılacağını belirtmişti.

Avrupa Birliği ülkeleri kripto paralara mesafeli olma çağrısı yaparken Rusya’dan bu hamle geldi. Tam olarak çalışmaların seyri hakkında net bir açıklama yok. Rusya’nın kripto paradaki konumunu önümüzdeki yıllar gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir