BİLGİ BANKASIDeğişik Bilgi

Haber Nedir?

Teknoloji bu kadar gelişmişken haber almak haber vermek bu kadar kolayken  En sağlıklı haberi nasıl analiz etmeliyiz?

Birçok Haber sitesi, Kanal, Sosyal Medya Varken  haber almanın çok zor olmadığı bu dönemde haberleri nasıl analiz etmeliyiz ?

Bir haberi Doğruluğunu öğrenmenin en temel yolu; Eğer devlet ile alakalı ise bunu birinci ağızdan duymak tabiki en doğru yöntem. Fakat günümüzde bir çok haber platformu varsayımlar üzerinden de haber yapmaktadır.

İşte bizim dikkat çektiğimiz/çekmek istediğimiz Konu bu

Haber Nedir?

Hepimizin hatırladığı daha ilk okul zamanlarında öğretmenlerden duyduğumuz haber nedir? nasıl Yapılır ? soruna Hepimiz farklı cevaplar verdik.

Fakat eğitimcimiz/Öğretmenimiz Demişti ki; Bir köpek adamı ısırırsa çok önemli bir haber değildir. Çünkü bilindik bir olay ve çok dikkat çekmez, Ama bir adam Köpeği ısırdı derseniz işte ilginc olan ve Haber olan Bu olur.

Bunu şimdi çok farklı amaçla hazırlayıp önümüze sunan bir çok; basın, yerel/ulusal, yazılı, göresel olmak üzere bunu farklı kullanmaya devam ediyor. Haberi okumak için epey bir çaba sarf etmemiz gerekiyor.

Şimdi Soracaksınız Neden Çaba Sarf edeceğiz.

Bilindiği üzere bir çok  Blog, Haber sitesi Reklamlardan geçilmiyor. Bazen haber okumaktan vazgeçiyoruz bazende Manşeti güzel atılmış ( Sansasyonel) Haber görüyoruz tıklıyoruz ki Haberin içerisinde hiç bir giriş gelişme yok detay yok içerik yok  örneklendirmek gerekirse, “Olay olay olay Şu ilçede böyle böyle bir hadise gerçekleşti “ Haberin içeriğine bakıyorsunuz manşette verilmiş bir tek resim detay yok aydınlatma yok olayın durumu hakkında bilgi yok Eksikler Almış başını gidiyor ve buna habercilik deniyor.

 

Aslına Bakarsanız bir çok haber sitesinin kuruluş amacı sadece arama motorlarından gelen; reklamlar, eğer bir yerel haber sitesi ise yerel firmalardan gelen; reklam ve bizi boğan reklamlar işte Tamda burası bizi sıkıyor…

 

Haber sitesi sahipleri diyecek ki bizim gelir kaynağımız reklamlar, Tamam Kabul; ama her haberin içinde okurken; reklam video izlerken reklam içerik detaylarında reklam girişte reklam başka bir habere yönlendirildiğinde reklam sürekli sürekli…

İşte bu sebebten dolayı bir çok haber sitesini elemek zorunda kalıyoruz.

Benim kendi kanaatim Tamam reklamlar olsun ama makul bir seviyede olsun bizde o site; sürekli reklam veriyor demeyelim ve elimizden geldiğincede reklamlarına tıklamaya gayret ediyoruz.

 

Bu aralar Bir tane reklamsiz bir haber sitesi bulmuşum 🙂 şimdilik ona bakıyorum gelecek zamanlarda bulursam yine sizinle paylaşıyor olacağım.

 

Şanlıurfa haber Sitesi olan Çağrı Haber Bu aralar gözde sayfam Sizleride buraya davet ediyorum

www.cagrihaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir