Değişik Bilgi

Değişen Toplum dikkat edilmesi gereken durum.!

Günümüzde değişim o kadar hızlı gerçekleşmektedir ki, babalarımızın önceden nerede o eski günler tabirini artık bizler genç yaşlarımızda söylüyoruz. Artık birkaç yıl önceki bir moda ve trendin hızla değiştiğini ve hayatımızda yer ettiğini görebiliyoruz. Bunda da en önemli sebep iletişim ve haberleşme alanlarında meydana gelen gelişmelerdir. İletişim ve haberleşme alanlarında meydana gelen bu değişimlerin en büyük nedeni de İnternettir. İnternet’in insan hayatına büyük etkileri olmuştur. Toplumların değişiminde ve etkileşiminde büyük katkıları olan internet, yararları kadar zararları ile de insan hayatını etkilemektedir.

İnternetin zararları ne olabilir diye düşünecek olursak, öncelikle insanların saatlerce bilgisayar başında takılıp kalmasına ve hareket etmemesine neden olmaktadır. kablosuz ağların yaydığı sinyaller insan sağlığını tehdit etmektedir. İnternet üzerinden birçok dolandırıcılık yapılmakta ve insanların özel hayatları ifşa edilmektedir. Bir de asosyalleştirdiği yönünde bir takım görüşler hakimdir. Evet asosyalleştirdiğine dair araştırmalar mevcuttur fakat son zamanlarda yaşanan gelişmeler internet üzerinden gençlerin daha fazla arkadaş edindiklerini ve daha fazla grupla iletişim halinde olduğunu da göstermiştir.

Toplumların hızla değişmesinde dünyanın bir ucundaki gelişmelerden anında haberdar olmamız etkili olmuştur. Özellikle genç yaşlardaki insanların hızlı bir etkilenme yaşadıkları görülmektedir. Dünyada yayılan bir akım, bir moda yada bir trend ülkemizde kendisini göstermektedir. Bu nedenle de dünyanın hızla küreselleştiğini söyleyebiliriz. Zamanının büyük kısmını bilgisayar başında geçiren gençlerin toplumsal değişimdeki rolü büyüktür. İnternet kullanmayan kesim daha çok orta yaş ve üzeri yaşlardaki insanlardır. Bu yüzden de dünyayı takip etmeleri zordur. Bundan 20 yada 30 yıl sonra her yaş grubundan insanın internet kullandığını göreceğiz.

Toplumda meydana gelen değişime rağmen, internet kullanan ve internet üzerinden maddi manevi kültürel değerlerine çıkan büyük bir kitle de mevcuttur. Gelenek ve göreneklerin, kültürel değerledin unutulmaması ve yaşatılması için bu gibi faaliyetlerin yapılması teşvik edilmelidir. Bir milleti bir araya getiren ve ortak paydada buluşturan en önemli unsur kültürdür. Kültürel yozlaşmanın önüne geçilmeli fakat dünyadaki gelişmelerin de gerisinde kalınmamalıdır. Bunun en güzel örneklerini Japonya’da görebilmekteyiz. Teknolojiyi hayatlarının her alanında kullanırlar fakat kültürel ve milli değerlerini de unutmazlar. Ülkemizin de kültürel yozlaşmaya uğramadan önlemler alması şarttır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir