Değişik Bilgi

Böceklerde 14.000 göz olduğunu biliyor muydunuz?

Böceklerde 14.000 göz olduğunu biliyor muydunuz?

Her an her taraflarını karşılaşan böcekler, kendilerini düşmana karşı korumak zorundadır.

Bu bakımdan Cenabı hak, böceklere kolaylıklar ihsan etmiştir. Mesela, bazı böceklerin renkleri, üzerinde yaşadıkları toprağın, taşın, dalın rengindedir. Bazılarının şekilleri ise bir yaprağı, bir dalı andırır. Kimisi hızlı koşar, kimisi de zikzaklı atlayarak düşmanlarından kaçar. Bütün bunlarında yetmediği olabilir. Bunu sebeble gözlerini açmak mecburiyetindedirler. Aynı şekilde insanoğlu da kendi hayatını idame ettirebilecek ihtiyaçlarına sürdürebilecek kadar etrafına bakmalı, Haramlardan sakınmalıdır.

Kimisi hızlı koşar, kimisi de zikzaklı atlayarak düşmanlarından kaçar. Bütün bunların da yetmediği olabilir. Bunu Subtle gözlerini açmak mecburiyetindedirler. Aynı şekilde insanoğlu da kendi hayatını idame ettirebilecek ihtiyaçlarını sürdürebilecek kadar etrafına bakmalı, Haramlardan sakınmalıdır.

Böceklerin gözleri“ petek gözü“ denilen bir yapıya sahiptir. Binlerce gözün yanyana gelmesiyle oluşan bu gözlerin her biri karşısındaki cismin bir kısmını görür. Bu parçalı görüntüler Bey’in de yanyana gelerek tamamını meydana getirir. Arıların gözleri 7000, kara sineklerin ise 4000 küçük gözden meydana gelir. Bazı böcekleri de bu göz gözlerden başka, kafanın ortasında birkaç tane daha göz bulur.  Böcekler böylece düşmanlarından korudukları gibi yiyeceklerin de kolaylıkla bulabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir