BİLGİ BANKASIDeğişik Bilgi

Bill Gates’e Göre Bitcoin Aptal İşi

Bill Gates’e Göre Bitcoin Aptal İşi

Kripto para birimlerinin inişli çıkışlı değeri ve üzerinde dönen ‘geleceğin para birimi’ tartışmaları artık neredeyse günlük hayatımızın bir parçası oldu. Kripto para madenciliği yapanların, ekran kartı fiyatlarını yükseltmesiyle birlikte bu yeni fenomen oyuncuları da ilgilendirmeye başladı.

Kripto paralarla ilgili şimdiye kadar birçok yatırımcı olumlu ya da olumsuz yorumlarda bulundu. Bunlardan en yenisi, Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve dünyanın en zengin üçüncü adamı Warren Buffet’tan geldi.

Bill Gates Kripto Paraları Yerden Yere Vurdu

Bill Gates'e Göre Bitcoin Aptal İşi

CNBC’ye konuşan Gates, kripto para birimi Bitcoin için, “hayatımda gördüğüm en çılgın ve spekülatif şeylerden biri” yorumunu yaptı ve ekledi, “bir varlık türü olarak bakıldığında, hiçbir şey üretmiyorsun ve bundan dolayı değerinin artmasını bekleyemezsin. Bitcoin ve kripto paralar safkan bir ‘daha aptal teorisi’ tarzı yatırımlar”.

‘Daha aptal teorisi’, ya da İngilizce ‘Greater fool theory’, bir ürünün fiyatının, esas değerinden ziyade, o ürün hakkında yaratılan mantıksız inançlar ve beklentilerden konulması demek. Bu ürünlere yatırım yaparken, yatırımcının düşüncesi ürünü daha yüksek bir fiyata ‘daha aptal birine’ satmaktır.

Konu hakkında yorum yapan Nebreskalı iş adamı Warren Buffett biraz daha ağır konuşarak, Bitcoin için “fare zehri” tanımlaması yaptı ve yatırımcıları Bitcoin’e yatırım yapmamaları yönünde uyardı.

Ne dersiniz sevgili Oyungezler? Sizce, Kripto paralar Bill Gates’in de söylemek istediği gibi ‘keriz tuzağı’ mı, yoksa dijital geleceğimiz Bitcoin’de mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir