BİLGİ BANKASIDeğişik Bilgi

1 metrelik insanlar hakkında yeni bilgiler geldi!

Hobbit olarak tabir edilen 1 metrelik insan soyu Homo floresiensis için yeni araştırma sonuçları yayınlandı.

2003’te Endonezya ve Avustralya‘daki arkeologlar, Endonezya’nın Flores adasındaki bir mağarada, Homofloresiensis adında yeni bir insan türünün kemiklerini keşfettiler. Homofloresiensis yaklaşık 1.1 metrelik kısa boyu ile “hobbit” lakabını almıştı.

Keşitten bu yana bilim insanları, Homofloresiensis‘in insan evrim ağacında nerede olduğunu tartşıyorduı. Australian National University’nin yeni bir araştırmasına göre, Homofloresiensis‘in ortak bir atadan dallandığı ortaya çıktı.

Bir teori, Homofloresiensis‘in daha modern bir insan olduğuna işaret ediyor. Ancak doğuştan olan bir durumdan dolayı Homofloresiensis, mikrosefali denilen daha küçük bir beyne, kafa ve bedene sahip.

Daha yaygın olarak kabul edilen bir orijin hikayesi Homofloresiensis‘in, 1.9 milyon ila 70.000 yıl önce yaşamış olan normal insanların atası olarak tabir edilen Homo erectus’dan evrimleştiğini söylüyor. Ancak ANU araştırmacıları da durumun böyle olduğuna inanmıyor.

Araştırmanın yazarlarından Mike Lee “Homo floresiensis‘in Homo erectus’la ilişkili olmadığından %99 emin olabiliriz” diyor

ANU çalışması, hobbitlerin kafatası, çene, diş, kol, bacak ve omuzları dahil olmak üzere tüm iskeletinden 133 veri noktasının yakın analizini içeriyordu. Bazı şekillerde; özellikle çene bölümünde Homo floresiensis, Homo erectus’dan daha ilkel.

Araştırmacılar, Homo floresiensis’in daha önceki türler olan Homo habilis ile ilişkili olduğuna inanıyorlar. Analizler soy ağacında Homo floresiensis’in muhtemelen Homo habilis‘in kardeş bir türü olduğuna işaret ediyor. Bu da Homo floresiensis‘in iki ortak bir atada paylaşıldığı anlamına geliyor.

Homo habilis , dünyada 2.1 ila 1.5 milyon yıl önce yürümekte bilinen en eski hominidlerden biridir. Bundan daha erken geriye gidersek, insan ve maymun arasındaki çizgi bulanıklaşmaya başlar. Çalışma, hobbit kalıntıları 100.000 ila 54.000 yıl arasında tarihlenmesine rağmen, türlerin 1.75 milyon yıl kadar erken bir tarihte dallanabileceğini öne sürülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir